Türkiye’nin Çiftliği, Dünya’ya Örnek Oluyor

blog img

Türkiye’nin Çiftliği, Dünyaya Örnek Oluyor

Türkiye’nin En Modern Çiftliği Obabeyi Çiftliği’ne yurt içi ve yurtdışından yoğun ilgi devam ediyor.

Yaklaşık 1 yıl önce kurulumuna başlanan ve Türkiye’nin en modern çiftliği olarak hayata geçen Obabeyi Çiftliği, farklılığı ve özgün içeriği ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Türkiye’den siyaset ve iş dünyasından birçok konuğu ağırlayan çiftlik, yurtdışından da devletler düzeyinde ilgi çekmeye başladı.

Son olarak Malezya Tarım Bakanı tarafından ziyaret edilen Obabeyi Çiftliği, Türkiye’nin Tarım ve Hayvancılıkta yeni yüzü olmaya hazırlanıyor.

Malezya Tarım Bakanı Dr. Khairuddin Aman Razali çeşitli temaslar için geldiği Türkiye’de Oba Beyi Çiftliği’ni ziyaret etti. BRB Holding bünyesinde Kırklareli Lüleburgaz Kırıkköy’de kurulan çiftliği beraberinde ki bir heyetle ziyaret eden Dr. Aman Razali, BRB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Macit’ten çiftlik hakkında bilgi aldı.

Dünya’ya iyi bir örnek

Tarım, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Tavukçuluk, süt ve süt ürünlerinin de aralarında bulunduğu birçok alanda üretim yapan çiftliği gezen Dr. Khairuddin Aman Razali, “Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta ilerlemesinin en güzel örneklerinden biri Obabeyi Çiftliği olmuş. Sadece Türkiye’de değil Dünya’ya da iyi bir örnek olan bu tür yatırımların Malezya’da da yer alması en büyük dileğimiz. Bu proje sadece Türkiye’de değil, Dünya’ya da yeni bir model olarak sunulması gerekiyor. Kendi kendine yeten, birçok alanda üretim yapan çiftlikler yeni dünya düzeninde önemli bir yere sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

Obabeyi Çiftliği hakkında Malezya Tarım Bakanı Dr. Khairuddin Aman Razali’ye bilgi veren BRB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Macit, “Obabeyi çiftliği yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’nin tarım ve hayvancılığına bir katkı olarak kurulmuş, örnek ve modern bir çiftliktir. Çiftlik içerisinde Lacaune ırkı Küçükbaş Hayvancılık, Sanem ırkı keçi, tavuk ve yumurtacılık, Arıcılık, ördek ve kaz yumurta üreticiliği ayrıca balıkçılıkta yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hayvanların yem ihtiyaçları da yine çiftlik arazilerinde ekilen ata tohumu ürünlerle sağlanarak, tamamen doğal ve kimyasal kullanılmadan bir üretim gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Yerli ve Milli

Üretimdeki hedeflerinin ülke ekonomisine katkı sunmak ve insanlığa faydalı ve örnek bir çalışma sunmak olduğuna dikkat çeken Macit, “Biz yerli ve milli üretimden yanayız. Yediğimiz gıdaların sağlığımıza olan etkileri herkes tarafından malumdur. Dolayısı ile Obabeyi Çiftliği’nde üretilen tüm ürünler katkısız, doğal ve organik olarak üretilmektedir. Ata Tohumu siyez buğday, arpa, fasulye, nohut ve ihtiyaç duyulan tüm sebzeler doğal ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmektedir. Çitlikte bulunan 250 kovan arının ürettiği balda da şeker kullanılmamaktadır. Yola çıktığımız ilk günden itibaren gerek yurtiçi gerekse yurtdışından gördüğümüz ilgi bizi ziyadesiyle memnun etmektedir.” dedi.

Doğal bir yaşam merkezi kuruldu

Obabeyi Çiftliği hakkında Malezyalı heyete bilgi veren BRB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Macit, Çiftliğin birinci etabının tamamlandığını ve önümüzdeki yılda ikinci etabının da bitirileceğini söyledi. Macit, “Şu ana kadar çiftliğimizin birinci etabını tamamlamış bulunuyoruz. Geniş bir alan üzerine kurulu birinci etapta ayrıca tam bir yaşam merkezi kuruldu. Yüzme havuzundan, spor alanlarına, mesire alanlarından, şelalesine, yürüyüş parkurlarından hobi bahçelerine kadar birçok alan hizmete sunulmuş durumda. İkinci etabın çalışmaları için arsa ve fizibilite çalışmaları hazırlandı. Yıl sonuna kadar ikinci etap için çalışmalar bir noktaya gelmiş olarak. İkinci etabımızda ise büyükbaş hayvancılığa ağırlık verilecek.” dedi.

Beraberinde ki heyetle birlikte Obabeyi Çiftliği’ni gezen Malezya Tarım Bakanı Dr. Khairuddin Aman Razali ise verilen bilgiden ve misafirperverliğinden dolayı Macit’e teşekkür etti.

Malezyalı Heyet tamamen çiftlik ürünlerinden oluşan akşam yemeği ile ziyaretine son verdi.

Obabeyi çiftliği’ni ziyaret eden Malezya Tarım Bakanı Dr. Khairuddin Aman Razali’ye Malezya Kauçuk Konseyi Başkanı Nurul İslam Mohamed Yusoff, Genel Sekreter Yardımcısı Mad Zaidi Mohd Karli, Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Mohd Radhi Hamzah, Malezya Pas Partisi Sekreteri Ustaz Ismi Taib, Malezya Tarım Konseyi Başkanı Muhtar Suhaili ve Malezya İstanbul Baş Konsolosu Tengku Mohamed Zaraif eşlik etti.

blog img

blog img

blog img

blog img

İLETİŞİM FORMU

Satılık Lacaune ırkı damızlık koyunlar, Obabeyi Çiftliği doğal ve organik ürünleri ile ilgili tüm sorularınız için bize ulaşabilir veya iletişim formunu doldurup gönderebilirsiniz. En kısa sürede telefon veya email yoluyla sizlere geri dönüş sağlanacaktır.